Włącz lektora.
Wyłącz lektora.

Uchwała: Uchwała Nr 224/XXVIII/2005, z dnia: 30 grudnia 2005 r.

Wyświetl stronę główną » Uchwały XXVIII sesji Rady Gminy Kroczyce » Uchwały » Uchwała: Uchwała Nr 224/XXVIII/2005, z dnia: 30 grudnia 2005 r.

Uchwała numer: Uchwała Nr 224/XXVIII/2005.

Z dnia: 30 grudnia 2005 r..

W sprawie: w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Kroczyce.

Uchwała Nr 224/XXVIII/2005
Rady Gminy Kroczyce
z dnia 30 grudnia 2005 r.

w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Kroczyce

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt. 15 i art. 40 ust. 1, art. 41 ust. 1 oraz art. 42 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. Z 2001 r., Nr 142, poz. 1591 ze zm.) oraz art. 4 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. Nr 132, poz. 622 z późn. zm.) w związku z art. 10 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2005 r. Nr 175, poz. 1458), po zasięgnięciu opinii Powiatowego Inspektora Sanitarnego

Rada Gminy Kroczyce
- u c h w a l a -

Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Kroczyce w następującej treści:

Rozdział 1
Postanowienia ogólne
§ 1

Regulamin określa szczegółowe zasady utrzymania czystości i porządku oraz wymagania wobec osób utrzymujących zwierzęta domowe oraz wymagania utrzymywania zwierząt gospodarskich w zakresie bezpieczeństwa i czystości w miejscach publicznych na terenie Gminy Kroczyce.

§ 2
Regulamin obowiązuje:
1) mieszkańców gminy Kroczyce oraz inne osoby przebywające na terenie gminy Kroczyce,
2) właścicieli nieruchomości,
3) właścicieli nieruchomości o charakterze letniskowym zamieszkałych sezonowo w okresie od    1 maja do 31 października,
4) właścicieli punktów handlowych, parkingów, obiektów sportowych itp.,
5) kierowników budów,
6) jednostki użytkujące tereny służące komunikacji publicznej,
7) zarządców dróg,
8) organizatorów imprez o charakterze publicznym,
9) przedsiębiorców świadczących usługi w zakresie odbierania odpadów komunalnych lub opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych,

Rozdział 2
Wymagania w zakresie utrzymania czystości i porządku na terenach nieruchomości i na terenach służących do użytku publicznego

§ 3
1. Właściciele nieruchomości zobowiązani są do utrzymania na ich terenie porządku, czystości oraz należytego stanu sanitarno-higienicznego.
2. Wyposażenie nieruchomości w urządzenia służące do zbierania odpadów komunalnych oraz utrzymanie tych urządzeń w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym.
3. Właściciele nieruchomości mają obowiązek niezwłocznego uprzątnięcia ze śniegu, lodu, błota oraz innych zanieczyszczeń z chodnika bezpośrednio przylegającego do nieruchomości, w sposób niepowodujący zakłóceń w ruchu pieszych lub pojazdów.
4. Właściciele nieruchomości zobowiązani są do usuwania sopli i nawisów śniegu z dachu, stwarzających zagrożenie dla przechodniów.
5. Podmioty wskazane w § 2 w pkt  4-8 mają obowiązek niezwłocznego oczyszczenia ze śniegu, lodu, błota i innych zanieczyszczeń z dróg, przystanków komunikacyjnych oraz placów i chodników, w sposób niepowodujący zakłóceń ruchu pieszych i pojazdów.
6. Mycie pojazdów samochodowych można przeprowadzać pod warunkiem, że ścieki odprowadzane są do kanalizacji lub zbiorników bezodpływowych po przejściu przez odstojnik. Zabrania się odprowadzanie ścieków bezpośrednio do zbiorników wodnych lub do ziemi.
7. Naprawy pojazdów, związane z ich bieżącą eksploatacją, mogą być przeprowadzane w obrębie nieruchomości, jeżeli nie spowodują zanieczyszczenia wód i gleby oraz uciążliwości dla sąsiadów.
8. Oznaczenie nieruchomości przez umieszczenie w widocznym z ulicy miejscu tablic informacyjnych z numerem porządkowym nieruchomości oraz nazwą ulicy, oraz zadbanie o ich estetyczny i czytelny wygląd.
9. Likwidowanie śliskości na drogach publicznych, ulicach, placach w okresie mrozów i opadów śnieżnych przy użyciu piasku zmieszanego ze środkami chemicznymi nie działającymi szkodliwie na tereny zieleni oraz drzewa.
10. Utrzymanie nieruchomości niezabudowanych w stanie wolnym od zachwaszczania.
11. Utrzymanie rowów odwadniających przy drogach i torach w stanie drożności i wykoszenia.
12. Utrzymanie w stanie wolnym od zaśmiecania wód powierzchniowych i ich najbliższego otoczenia.
13. Gromadzenie obornika i płynnych odchodów zwierzęcych na terenie gospodarstwa w miejscach spełniających wymogi przepisów ustawy z dnia 26 lipca 2000 r. o nawozach i nawożeniu (Dz. U. z 2000 r. Nr 81, poz. 991), czyli na podłożu utwardzonym i uszczelnionym odpowiednimi płytami i w zbiornikach na odchody o pojemności umożliwiającej przechowywanie ich przez wymagany przepisami okres.
14. Stosowanie obornika i płynnych odchodów zwierzęcych zgodnie z przepisami wymienionymi w pkt. 13.
15. Niezwłoczne usuwanie z terenu nieruchomości materiału rozbiórkowego i resztek materiałów budowlanych powstałych w wyniku remontu i modernizacji lokali i budynków.
16. Selektywne zbieranie odpadów innych niż komunalne powstających na terenie nieruchomości w wyniku prowadzenia działalności gospodarczej np. medycznych, weterynaryjnych i postępowanie z nimi zgodnie z zasadami przewidzianymi w ustawie z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (Dz. U. z 2001 r. Nr 62, poz. 628 z późn. zm.)
17. Na terenie gminy, mając na uwadze zasady utrzymania czystości i porządku zabrania się:
a) zakopywania odpadów oraz padłych zwierząt,
b) indywidualnego wywożenia i wysypywania odpadów stałych,
c) wylewania nieczystości ciekłych poza wyznaczonymi do tego celu stacjami zlewnymi,
d) indywidualnego opróżniania zbiorników bezodpływowych przez właścicieli nieruchomości,
e) wykorzystywania nieczynnych studni kopanych do gromadzenia odpadów, nieczystości ciekłych i wód opadowych spływających z powierzchni dachu,
f) zajmowania pasa drogowego (chodniki, pobocza, jezdnie, rowy przydrożne) celem składowania odpadów lub materiałów budowlanych; na zajęcie pasa drogowego wymagana jest zgoda zarządcy drogi i pobierana jest za to opłata zgodnie z przepisami ustawy z dnia 21 marca 1985 r,. (Dz. U. z 1985 r. Nr 14, poz. 60) 
g) dokonywania zmian naturalnego ukształtowania terenu w sposób niezgodny z przepisami ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2001 r. Nr 62, poz. 627 z późn zm.)
h) spalania odpadów na powierzchni ziemi oraz w instalacjach grzewczych budynków dopuszcza się; spalanie odpadów z drewna nie zawierającego substancji niebezpiecznych
i) stosowania środków chemicznych szkodliwych dla środowiska dla usunięcia śniegu i lodu
j) niszczenia lub uszkadzania obiektów małej architektury, urządzeń do zbierania odpadów, obiektów przeznaczonych do umieszczania reklam i ogłoszeń, urządzeń stanowiących elementy infrastruktury komunalnej np. hydrantów, transformatorów, rozdzielni, linii energetycznych, telekomunikacyjnych, wiat przystanków, roślinności, deptania trawników oraz zieleńców.
k) umieszczania na pniach drzew afiszy reklam, nekrologów, ogłoszeń itp. 
18. Zgłoszenie do Urzędu Gminy faktu zauważenia bezdomnego psa lub zwierzęcia podejrzanego o wściekliznę.
19. Przekazywanie odpadów zebranych selektywnie i pozostałych zmieszanych podmiotowi uprawnionemu do odbioru w terminach wyznaczonych harmonogramem.

Rozdział 3
Zasady zbierania odpadów komunalnych z nieruchomości
oraz innych terenów przeznaczonych do użytku publicznego

§ 4
1. Właściciele nieruchomości zobowiązani są do prowadzenia selektywnego zbierania następujących rodzajów odpadów:
a) odpady organiczne (z wyłączeniem suchego drewna bez dodatków chemikalii oraz suchych traw i liści)
b) papier tektura
c) szkło białe
d) szkło kolorowe
e) tworzywa sztuczne
f) metale
g) opady niebezpieczne (np. baterie, świetlówki, resztki farb, lakierów, rozpuszczalników, środków do impregnacji drewna, itp.)
2. Do selektywnego gromadzenia odpadów należy stosować pojemniki lub worki o następujących parametrach:
" worki o pojemności min. 60 l
- brązowe: odpady organiczne,
- niebieskie: papier, tektura
- białe: szkło białe
- zielone: szkło kolorowe,
- żółte: tworzywa sztuczne
- czerwone: odpady niebezpieczne 
" pojemniki odpowiednio oznaczone kolorem dla danego rodzaju odpadu
Worki do selektywnego gromadzenia odpadów są dostarczane właścicielowi nieruchomości oraz najemcom/właścicielom lokali nieodpłatnie przez podmiot uprawniony.
Pojemniki na odpady niesegregowane oraz na odpady organiczne ulegające biodegradacji dostarczane są właścicielowi nieruchomości odpłatnie przez podmiot uprawniony.
3.  Odpady komunalne, które nie są zbierane w sposób selektywny należy gromadzić w pojemnikach lub kontenerach o minimalnej pojemności 240 l
4.  Zabrania się zbierania śniegu, lodu, gorącego popiołu, żużlu, i odpadów wielkogabarytowych w workach lub pojemnikach przeznaczonych do zbierania odpadów, określonych w ust. 1.
5. W przypadku krótkotrwałego zwiększenia ilości odpadów komunalnych, właściciel nieruchomości zgłasza potrzebę dodatkowej usługi do firmy świadczącej usługi w zakresie odbierania odpadów, w celu ustalenia warunków ich odbioru.
6. Miejsca gromadzenia odpadów stałych powinny być przygotowane zgodnie z przepisami §22 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r.  w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U, Nr 75, poz. 690 z późn. zm.).
7. Właściciel nieruchomości zapewnia przedsiębiorcy, w uzgodnionym terminie swobodny dostęp do pojemników, worków.
8. Odpady z remontów gromadzone są w odrębnych kontenerach lub w wyznaczonych miejscach na nieruchomości.
9. Gmina i prowadzący handlową działalność gospodarczą, są zobowiązani ustawić w miejscach publicznych, przed sklepami i itp. pojemniki przeznaczone na selektywną zbiórkę, które niezależnie od indywidualnego, selektywnego zbierania odpadów uzupełniają gminny system selektywnej zbiórki odpadów; pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów, zlokalizowane w miejscach publicznych mają pojemność od 30 l do 1500 l kolory przypisane do rodzaju odpadów, na jakie są przeznaczone, a więc:
- zielony, przeznaczony na opakowania szklane kolorowe,
- biały, przeznaczony na opakowania szklane bezbarwne,
- niebieski, przeznaczony na papier i tekturę,
- żółty przeznaczony na opakowania z tworzyw sztucznych,
- czerwony, przeznaczony na opakowania z blachy stalowej, aluminiowej oraz metale,
- czarny, przeznaczony na opakowania wielomateriałowe. 

§ 5
Odpady wielkogabarytowe zbiera się w wyznaczonych miejscach na nieruchomości, służących do gromadzenia odpadów stałych, w sposób nieutrudniający korzystania z nieruchomości przez osoby trzecie i umożliwiający łatwy dostęp przedsiębiorcy.

§ 6
Odpady niebezpieczne gromadzone są w workach koloru czerwonego.

§ 7
Mieszkańcy gminy oraz osoby inne przebywające na jej terenie zobowiązani są do korzystania z koszy ulicznych lub zabierania odpadów ze sobą w przypadku ich braku, w celu uniknięcia zaśmiecania terenów użytku publicznego.

§ 8
Organizator imprezy o charakterze publicznym zobowiązany jest do:
1) wyposażenia miejsca, w którym się ona odbywa w odpowiednią ilość pojemników na odpady stałe oraz zapewnienia odpowiedniej liczby toalet,
2) oczyszczenia terenu bezpośrednio po zakończeniu imprezy i terenów przyległych, jeśli jest taka potrzeba.

§ 9

1. Górną stawkę opłaty za odbieranie odpadów zebranych na terenie nieruchomości określa corocznie rada gminy, w drodze uchwały, na podstawie średniej ilości wytwarzanych odpadów i częstotliwości odbierania odpadów zgromadzonych w pojemnikach lub workach oraz rzeczywistych kosztów związanych z zagospodarowaniem odpadów.
2. Opłata pobierana przez przedsiębiorcę świadczącego usługę odbierania odpadów komunalnych od właściciela nieruchomości nie może przekroczyć górnej stawki opłaty, o której mowa w ust. 1.

§ 10
Właściciel nieruchomości usytuowanej na terenach nieuzbrojonych w sieć kanalizacji sanitarnej, w celu gromadzenia wytworzonych nieczystości ciekłych, powinien wyposażyć nieruchomość w szczelne zbiorniki bezodpływowe o odpowiedniej objętości. Urządzenia te powinny być wybudowane i eksploatowane zgodnie z przepisami § 34-38 rozporządzenia, o którym mowa w § 4 ust. 6 Regulaminu i przepisami sanitarnymi.
Rozdział 4
Częstotliwość i sposób pozbywania się odpadów komunalnych i nieczystości ciekłych

§ 11
Częstotliwość odbierania z nieruchomości odpadów komunalnych, zawierających składniki ulegające biodegradacji powinna być dostosowana do ilości i rodzaju wytwarzanych odpadów:
1) (nie rzadziej niż raz w miesiącu)  dla budynków wielorodzinnych,
2) (nie rzadziej niż raz w miesiącu)  dla budynków jednorodzinnych,
3) (dwa razy w tygodniu)  dla placówek handlowych poza budynkami,
4) (jeden raz w tygodniu)  dla przedsiębiorców

§ 12
Właściciel nieruchomości jest zobowiązany do zapewnienia usuwania nieczystości ciekłych z częstotliwością i w sposób gwarantujący, że nie nastąpi wypływ z przepełnionego zbiornika i wykluczający zanieczyszczenie gleby i wód podziemnych oraz zapobiegający powstawaniu procesów gnilnych w zbiorniku.

§ 13
Wykonanie obowiązków, o których mowa w § 11 i 12 właściciel nieruchomości zapewnia poprzez zawarcie umowy z przedsiębiorcą posiadającym zezwolenie na prowadzenie tego rodzaju działalności. Właściciel zobowiązany jest również do udokumentowania korzystania z takich usług oraz przechowywania dokumentów przez okres 3 lat.

§ 14
Odpady wielkogabarytowe i niebezpieczne muszą być wystawione w terminie przewidzianym harmonogramem na chodnik lub ulicę przed wejściem na teren nieruchomości.

§ 15
Opróżnianie koszy ulicznych oraz pojemników na przystankach, parkingach, kąpieliskach powinno być dostosowane do ilości gromadzonych w nich odpadów, z częstotliwością zapewniającą niedopuszczenie do ich przepełnienia.

Rozdział 5
Inne wymagania wynikające z gminnego planu gospodarki odpadami
§ 16
Odpady komunalne zebrane na terenie gminy Kroczyce, które nie mogą być poddane odzyskowi należy składować na składowisku odpadów w Zawierciu.

§ 17
Nieczystości ciekłe odebrane ze zbiorników bezodpływowych należy wywozić do stacji zlewnej w  Zawierciu i Myszkowie.

§ 18
1. Dopuszcza się:
1) kompostowane odpadów roślinnych powstających na terenie nieruchomości we własnym zakresie i na własne potrzeby lub
2)  spalanie poza instalacjami i urządzeniami na terenie nieruchomości jeżeli nie narusza to przepisów odrębnych.
2. System gospodarowania odpadami komunalnymi zapewnia ograniczenie masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji kierowanych do składowiska.
1) do 31 grudnia 2010 r. do nie więcej niż 75% wagowo całkowitej masy odpadów ulegających biodegradacji.
2) do 31 grudnia 2013 r. nie więcej niż 50%
3) do 31 grudnia 2020 r. nie więcej niż 35% w stosunku do masy tych odpadów wytworzonych w roku 1995
Obowiązek ten realizują przedsiębiorcy, którzy uzyskają zezwolenie na odbiór odpadów od mieszkańców nieruchomości.

Rozdział 6
Obowiązki osób utrzymujących zwierzęta domowe
§ 19
1. Utrzymujący zwierzęta domowe zobowiązani są do zachowania środków ostrożności zapewniających ochronę zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt, a także dołożenia starań, aby zwierzęta te nie były uciążliwe dla otoczenia.
2. Utrzymujący zwierzęta domowe zobowiązani są do sprawowania nad nimi właściwej opieki.

§ 20
Utrzymujący psy są zobowiązani do:
1) zarejestrowania psa i systematycznego uiszczania podatku od posiadania psa,
2) w razie utraty psa, właściciel zobowiązany jest do zgłoszenia tego faktu, w celu wykreślenia psa z rejestru.
3) właściciel psa rasy niebezpiecznej musi uzyskać stosowną decyzję wydaną przez Wójta Gminy.
4) prowadzenia psa na uwięzi, a psu rasy uznawanej za agresywną lub zagrażającemu otoczeniu do nałożenia kagańca,
5) prowadzenia psa bez smyczy tylko w miejscach mało uczęszczanych, pod warunkiem, że pies ma kaganiec, a właściciel (opiekun) sprawuje kontrolę nad jego zachowaniem,
6) niewprowadzania psów na teren placów zabaw i piaskownic dla dzieci,
7) niewprowadzania psów do placówek handlowych, gastronomicznych i innych obiektów publicznego użytku, jeżeli wynika to z oznakowania,
8) usuwania zanieczyszczeń pozostawionych przez psy na terenach przeznaczonych do użytku publicznego, postanowienie nie dotyczy osób niewidomych, korzystających z psów przewodników.

§ 21
Utrzymujący gady, płazy, ptaki i owady w lokalach mieszkalnych lub użytkowych zobowiązani są zabezpieczyć je przed wydostaniem się z pomieszczenia.

§ 22
Gmina zapewnia ochronę przed bezdomnymi zwierzętami poprzez interwencyjne wyłapywanie zwierząt bezdomnych oraz zapewnienie opieki i schronienia wyłapanym zwierzętom.

Rozdział 7
Zasady utrzymywania zwierząt gospodarskich
na terenach wyłączonych z produkcji rolniczej

§ 23
Na terenach wyłączonych z produkcji rolnej, dopuszcza się utrzymywanie zwierząt gospodarskich pod następującymi warunkami:
1. Posiadania budynków gospodarskich przeznaczonych do hodowli zwierząt spełniających wymogi ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2003 r Nr 207, poz. 2016 z późn. zm.)
2. Wszelka uciążliwość hodowli dla środowiska, w tym emisje będące jej skutkiem zostaną ograniczone do obszaru nieruchomości na której jest prowadzona.
3. Przestrzegania przepisów sanitarno-epidemiologicznych.
4. Gromadzenia i usuwania nieczystości, które nie są obornikiem i gnojówką w sposób przewidziany dla ścieków.
5. Składowania obornika w odległości co najmniej 10 m od linii rozgraniczającej drogi publicznej, na terenie płaskim, tak by odcieki nie mogły przedostawać się na teren sąsiednich nieruchomości.
6. Przeprowadzania deratyzacji pomieszczeń, w których prowadzona jest hodowla zwierząt.
7. Pszczoły trzymać w ulach, ustawionych w odległości co najmniej 10 m od granicy nieruchomości, w taki sposób aby wylatujące i przelatujące pszczoły nie stanowiły uciążliwości dla właścicieli nieruchomości sąsiedniej.

§ 24
Zezwala się na utrzymywanie zwierząt gospodarskich na terenach nieruchomości poza obszarem wymienionym w § 23, pod warunkiem przestrzegania następujących zasad:
1) wytwarzane podczas prowadzenia hodowli odpady i nieczystości będą gromadzone i usuwane zgodnie z obowiązującymi przepisami i nie będą powodować zanieczyszczenia terenu nieruchomości oraz wód powierzchniowych i podziemnych,
2) niepowodowania przez prowadzoną hodowlę uciążliwości, w szczególności zapachowych dla współużytkowników oraz użytkowników nieruchomości sąsiednich,
3) przestrzegania obowiązujących przepisów sanitarno-epidemiologicznych.

Rozdział 8
Obszary podlegające obowiązkowej deratyzacji i terminy jej przeprowadzania

§ 25
1. Właściciele nieruchomości zobowiązani są do przeprowadzania co najmniej raz w roku deratyzacji na terenie nieruchomości. Obowiązek ten w odniesieniu do właścicieli budynków jednorodzinnych, może być realizowany tylko w miarę potrzeby.
2. Termin i obszar przeprowadzenia obowiązkowej deratyzacji podaje Wójt Gminy w uzgodnieniu z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym i podaje do publicznej wiadomości poprzez Zarządzenie.
3. W przypadku wystąpienia populacji gryzoni, stwarzającej zagrożenie sanitarne Wójt w uzgodnieniu z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym, określi obszary podlegające obowiązkowej deratyzacji oaz określi, poprzez Zarządzenie termin jej przeprowadzenia.
4. Koszty przeprowadzenia deratyzacji obciążają właścicieli nieruchomości.

Rozdział 9
Przepisy końcowe
§ 27
Nadzór nad przestrzeganiem przepisów Regulaminu sprawuje Wójt Gminy.

§ 28
W przypadku stwierdzenia naruszenia przepisów niniejszego Regulaminu stosowane będą przepisy karne określone w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

§ 29
Traci moc uchwała Nr 139/XXIV/97 Rady Gminy Kroczyce z dnia 24 czerwca 1997 r .w sprawie szczegółowych zasad utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Kroczyce.

§ 30
Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Kroczyce.

§ 31
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.

Informacje

Rejestr zmian

2006-02-16

Dodanie artykułu - Zbigniew Welon

Filtrowanie bieżącej kategorii

Archiwum:

Redaktorzy odpowiedzialni za ten dział:

Oficjalna strona www

 

Urząd Gminy Kroczyce
ul. Batal. Chłopskich 29
42-425 Kroczyce


tel. 34/ 3152150 do 5
fax 34/ 3152150 do 5
e-mail kroczyce@kroczyce.pl

 

 

Elektroniczna Skrzynka Podawcza
https://gwkroczyce.peup.pl/

EPUAP: /deo341w0ix/skrytkaesp

 

 

Aktualny nr konta bankowego
BS Szczekociny Filia Kroczyce
nr 96 8277 0002 0030 0000 4269 0001
 

 

 

 

 

Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej Strona Dziennika Ustaw Monitor Polski Oficjalna strona Biuletynu Informacji Publicznej

Szukaj w BIP

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Pokaż/ukryj informację o istniejących skrótach klawiszowych

Skróty klawiszowe: