Włącz lektora.
Wyłącz lektora.

Uchwała: Uchwała Nr 164/XVIII/2004 , z dnia: z dnia 28 grudnia 2004 roku

Wyświetl stronę główną » Uchwały XVIII sesji Rady Gminy Kroczyce » Uchwały » Uchwała: Uchwała Nr 164/XVIII/2004 , z dnia: z dnia 28 grudnia 2004 roku

Uchwała numer: Uchwała Nr 164/XVIII/2004 .

Z dnia: z dnia 28 grudnia 2004 roku.

W sprawie: w sprawie przyjęcia sprawozdania z działalności Komisji Rady Gminy Kroczyce.


Na podstawie art. 21 ust. 3 z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.)


Rada Gminy Kroczyce

- u c h w a l a -



§ 1.

Przyjąć sprawozdania z działalności Komisji Rady Gminy w Kroczycach za 2004 r. stanowiące załączniki od nr 1do nr 4 niniejszej uchwały.

§ 2.

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Załącznik Nr 1
do uchwały Nr 164/XVIII/2004
Rady Gminy Kroczyce
z dnia 28 grudnia 2004 r.


Sprawozdanie
z działalności Komisji Rewizyjnej za 2004 rok



W 2004 roku odbyło się 12 posiedzeń Komisji.
W miesiącu styczniu przeprowadzono analizę skarg i wniosków mieszkańców gminy w sprawach działalności Rady Gminy i Urzędu Gminy. Stwierdzono, że w Urzędzie Gminy zarejestrowano 2 skargi.
Pierwsza dotyczyła niewłaściwej zdaniem skarżącego się działalności Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kroczycach.
Druga dotyczyła niewłaściwej pracy Urzędu Gminy w Kroczycach.
Obydwie skargi były rozpatrywane na sesjach Rady Gminy Kroczyce.
Komisja nie stwierdziła nieprawidłowości w zakresie przyjmowania rozpatrywania i załatwiania skarg i wniosków.
W miesiącu lutym dokonano analizy stanu zaległości podatkowych za 2003r. Komisja po przeprowadzonej analizie stwierdziła, że zaległości podatkowe z roku na rok wzrastają. W związku z powyższym Komisja wnioskowała do Wójta Gminy o złożenie informacji o podjętych działaniach mających na celu likwidację powstałych zaległości podatkowych, ze szczególnym uwzględnieniem wsi Siedliszowice i Biała Błotna.
W miesiącu marcu Komisja zajmowała się następującymi zagadnieniami:
– sprawdzeniem zarzutów zawartych w anonimie przesłanym przez Wojewodę Śląskiego do ewentualnego wykorzystania przez Radę Gminy. Na podstawie przedstawionych dokumentów oraz wyjaśnień Wójta Gminy Komisja Rewizyjna nie stwierdziła nieprawidłowości zarówno przy zbywaniu nieruchomości jak i innych sprawach, a tym samym nie znalazła potwierdzenia zarzutów podnoszonych w anonimie.

- przeprowadzono kontrolę wykonania budżetu gminy za 2003r.
i wystąpiono z wnioskiem do Rady Gminy w sprawie udzielenia absolutorium dla Wójta Gminy Kroczyce.

– analizą projektu Programu Ochrony Środowiska dla Gminy Kroczyce na lata 2004-2011.


W miesiącu maju i czerwcu Komisja przeprowadziła kontrolę w Urzędzie Gminy Kroczyce w zakresie dysponowania Funduszem Świadczeń Socjalnych za rok 2003.

W miesiącu lipcu przeprowadzono kontrolę GOPS w Kroczycach w zakresie udzielanych zasiłków rodzinnych, stałych i okresowych za I półrocze 2004 r. Komisja Rewizyjna po przeprowadzonej kontroli stwierdziła, że wypłaty zasiłków rodzinnych i innych świadczeń przebiegały bez zakłóceń i w obowiązującym terminie.

W sierpniu Komisja dokonała oceny realizacji budżetu gminy za I półrocze 2004 r. Po przeprowadzonej analizie sprawozdania z wykonania budżetu gminy za I półrocze 2004 r. Komisja Rewizyjna stwierdziła, że realizacja budżetu przebiegała prawidłowo, zaciągnięte zobowiązania są spłacane terminowo.

W miesiącu wrześniu przeprowadzono kontrolę dokumentów dotyczących zbycia mienia komunalnego przez Wójta Gminy Kroczyce.
Z udostępnionych materiałów wynika, że do końca miesiąca września nie występowało zbycie mienia.

W październiku dokonano kontroli wykonania uchwał Rady Gminy Kroczyce za okres od 1 stycznia 2004 r. do 25 października 2004 r. Jak wynika z kontroli uchwały są realizowane w terminie.

W miesiącu listopadzie Komisja zapoznała się z projektem budżetu gminy na 2005 r. oraz taryfami dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków.

W grudniu opracowano plan pracy Komisji na 2005 r. i sprawozdanie z działalności za 2004 r.

Przewodniczący
Komisji Rewizyjnej
Włodzimierz Sochacki



Załącznik Nr 2
do uchwały Nr 164/XVIII/2004
Rady Gminy Kroczyce
z dnia 28 grudnia 2004 r.


SPRAWOZDANIE
z działalności Komisji Budżetu, Samorządu i Przestrzegania Prawa
za 2004 r.


W 2004 roku odbyło się 12 posiedzeń Komisji, w tym 3 posiedzenia wspólne z innymi Komisjami Rady Gminy Kroczyce.

W miesiącu styczniu członkowie Komisji analizowali realizację postulatów zgłasza-nych na sesjach Rady Gminy Kroczyce w latach 2002-2003. Postulaty, których realizacja leży w kompetencjach gminy są sukcesywnie i na miarę posiadanych środków i możliwości wy-konywane. Gorzej natomiast przedstawia się wdrażanie postulatów, których realizacja leży w gestii Starostwa Powiatowego, a mianowicie dotyczące stanu dróg.

W miesiącu lutym posiedzenie Komisji poświęcone było analizie sprawozdań z dzia-łalności Rad Sołeckich. Ze złożonych sprawozdań wynika, że Rady Sołeckie, które starają się działać wraz z mieszkańcami swoich miejscowości i przy pomocy finansowej Urzędu Gminy rozwiązują swoje problemy lokalne. Są to w dużej mierze remonty dróg, prace związane z oświetleniem ulicznym, a także dbałość o bezpieczeństwo i porządek na terenie poszczegól-nych sołectw.

W miesiącu marcu, na trzecim wspólnym posiedzeniu Komisji został przyjęty „Plan Ochrony Środowiska Gminy Kroczyce na lata 2004-2011”. Pozytywnie zaopiniowano także budżet gminy Kroczyce na 2004 r.

W miesiącu kwietniu posiedzenie dotyczyło analizy wykonania budżetu gminy za 2003 r. Komisja nie wniosła żadnych zastrzeżeń do wykonania budżetu.

W miesiącu maju na posiedzeniu wspólnym członkowie Komisji zajęli się problema-tyką zagospodarowania terenów wokół zbiornika wodnego w Dzibicach w nadchodzącym sezonie letnim. Ponieważ zbiornik i teren wokół niego jest własnością Skarbu Państwa wnio-ski z tego posiedzenia zostały przekazane do Starostwa Powiatowego w Zawierciu w celu ich realizacji.

W miesiącu czerwcu na posiedzeniu wspólnym była ocena stanu bezpieczeństwa na terenie gminy przez zbliżającym się sezonem turystycznym. Kierownik Posterunku Policji w Kroczycach przedstawił stan bezpieczeństwa i zagrożeń na terenie gminy oraz plan pracy na sezon letni. Współpraca między Policją, GOPR i OSP układa się prawidłowo. Wymienione instytucje wspomagają się wzajemnie tworząc wspólne patrole i kontrolują obozowiska nad zalewami, a przy pomocy leśniczego Pana Jędrzejowskiego także i lasy.
Wystąpiono z wnioskiem do Starostwa Powiatowego o wzmożenie kontroli Policji i zwiększenie obsady etatowej na okres wakacji.

Na 7 posiedzeniu w miesiącu lipcu opiniowaliśmy „Plan gospodarki odpadami dla gminy Kroczyce na lata 2004-2011”. W odczuciu członków Komisji plan ten jest pod wzglę-dem merytorycznym sporządzony prawidłowo i odzwierciedla wszystkie kierunki ochrony środowiska naszej gminy. Wyzwaniem będzie uzyskanie funduszy na jego realizację.

W miesiącu sierpniu była omawiana realizacja budżetu gminy za I półrocze 2004 r. Komisja nie stwierdziła zagrożeń w jego realizacji.

W miesiącu wrześniu członkowie Komisji zajmowali się działalnością placówej usłu-gowo-handlowych w kontekście przestrzegania ustawy o wychowaniu w trzeźwości. Z infor-macji uzyskanych od Pełnomocnika Wójta ds. P.A. wynika, że na terenie gminy działa 58 takich placówek. W ciągu roku były dwie skargi ustne na działalność tychże placówek. Skargi te dotyczyły miejscowości Dzibice i Gołuchowice. Z właścicielami tych placówek członko-wie Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przeprowadzili kontro-lę. W trakcie jej trwania nie stwierdzono nieprawidłowości. Właściciele tychże placówek po-informowano o skutkach łamania ustawy o wychowaniu w trzeźwości. Z posterunku policji otrzymaliśmy informację, że nie było skarg odnośnie łamania ustawy o wychowaniu w trzeź-wości.

W miesiącu październiku Komisja zajmowała się zjawiskami patologicznymi na tere-nie gminy. Z otrzymanych informacji wynika, że w przypadku placówek oświatowych pro-blemy te występują marginalnie i są na bieżąco rozwiązywane. Na terenie gminy funkcjonuje punkt konsultacyjny ds. przemocy w rodzinie, także telefon zaufania.

W listopadzie komisja konsultowała wysokość stawek podatkowych oraz projekt bu-dżetu gminy na 2005 r. Stawki podatkowe i projekt budżetu uzyskały akceptację Komisji.

W miesiącu grudniu Komisja opracowała plan pracy na rok 2005 oraz sprawozdanie z działalności Komisji za II półrocze 2004 r.

Przewodniczący
Komisji Budżetu, Samorządu
i Przestrzegania Prawa
Jan Migdał.


Załącznik Nr 3
do uchwały Nr164/XVIII/2004
Rady Gminy Kroczyce
z dnia 28 grudnia 2004 r.


Sprawozdanie
z pracy Komisji Zdrowia, Oświaty i Porządku Publicznego Rady Gminy
Kroczyce za 2004 rok



Komisja w składzie: przewodniczący – Grzegorz Wnuk, zastępca przewodniczącego - Marek Miłosz i członkowie: Adam Klimas, Henryk Pacan zbierała się na posiedzeniach. Były one zgodne z planem pracy Komsji przyjętym przez Radę Gminy Kroczyce na sesji mającej miejsce
w dniu 30.12.2003 r.
Ponadto w ramach tego planu odbywaliśmy także spotkania wyjazdowe do placówek oświatowych, Zakładu Opieki Zdrowotnej i Bibliotek Publicznych.
Radni członkowie Komisji uczestniczyli także w sesjach Rady Gminy Kroczyce.
Radny Henryk Pacan czynnie uczestniczył w pracach Rady Społecznej Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjnego w Zawierciu. Do tej funkcji został powołany przez Radę Gminy Kroczyce. Z czego skrupulatnie składa przed Komisją sprawozdania.
Na spotkaniach wyjazdowych odwiedziliśmy placówki Gminnej Biblioteki Publicznej w Kroczycach i w Pradłach. Uczestniczyliśmy w życiu kulturalnym szkół z terenu Gminy Kroczyce.
Na wspólnym posiedzeniu z Komisją d/s Samorządu i Przestrzegania Prawa spotkaliśmy się z Komendantem miejscowego Posterunku Policji
P. Jerzym Jędrusikiem. Radny Henryk Pacan uczestniczył w obradach wspomnianej Komisji, która odbyła się w dniu 28 maja 2004r.
W obradach naszej Komisji uczestniczyli: Komendant Gminny OSP Krzysztof Bednarz, Naczelnik GOPR-u Piotr Van der Coghen. Na zaproszenie tego ostatniego zwiedzaliśmy placówkę GOPR-u w Podlesicach.
Komisja zapoznała się z problemami pracowników obsługi pracujących w Szkole Podstawowej w Kroczycach i Pradłach. W spotkaniu uczestniczyła przedstawicielka ZNP. Byliśmy powiadamiani o problemach mających miejsce w Służbie Zdrowia Gminy Kroczyce.
Analizowaliśmy problem na forum Komisji powstały w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej „SKALMED”.
W czerwcu odbyło się spotkanie z Komisją ds. Samorządu
i Przestrzegania Prawa, na którą przybył Komendant miejscowego posterunku i przedstawił stan bezpieczeństwa na terenie Gminy Kroczyce. Dokonał analizy przygotowań do sezonu wakacyjnego.
Z perspektywy czasu możemy stwierdzić, że wnioski o zwiększenie bezpieczeństwa przy największych akwenach naszej Gminy zostały zrealizowane. Realizując plan pracy Komisji spotkaliśmy się z pracownikami oświaty w poszczególnych placówkach a także z dyrekcją ZEAS-u. Uczestniczyliśmy w uroczystościach szkolnych w postaci: ślubowań klas pierwszych, akademiach rocznicowych, przedstawieniach teatralnych. Zapoznaliśmy się z pismami dotyczącymi problemów naszej Gminy. Otrzymaliśmy informację o działalności GOPS-u oraz placówek oświatowych Gminy Kroczyce.
W związku ze zbliżającą się zimą dokonaliśmy analizy przygotowań placówek oświatowych uczestnicząc w spotkaniach z dyrektorami szkół.
Ponadto uczestniczymy aktywnie w sesjach Rady Gminy Kroczyce. Braliśmy udział w spotkaniu dotyczącym studium zagospodarowania przestrzennego Gminy Kroczyce. Po zapoznaniu się z projektem poinformowaliśmy mieszkańców naszej gminy o zmianach tam zawartych.
Komisja nasza zapoznała się z propozycją utworzenia na terenie naszej Gminy Szkoły Ponadgimnazjalnej, do której ustosunkowaliśmy się pozytywnie.
Plan pracy Komisji Zdrowia, Oświaty i Porządku Publicznego za rok 2004 został zrealizowany.


Przewodniczący Komisji
Grzegorz Wnuk




Załącznik Nr 4
do uchwały Nr 164/XVIII/2004
Rady Gminy Kroczyce
z dnia 28 grudnia 2004 r.



Sprawozdanie
z działalności Komisji Mienia Komunalnego, Rolnictwa i Ochrony
Środowiska Naturalnego za 2004 r.



Komisja Mienia Komunalnego, Rolnictwa i Ochrony Środowiska Naturalnego odbyła 13 posiedzeń.

Styczeń – odbyło się spotkanie z projektantem oczyszczalni ścieków.
Wniosek – że najkorzystniejszą inwestycją będzie oczyszczalnia przepływowa, ten projekt spełnia wymogi naszego terenu.
Ponadto odbyło się spotkanie z RC DRRiOW, które dotyczyło ustalenia harmonogramu i tematyki szkoleń rolników. Pierwszy cykl szkoleń będzie dotyczył płatności obszarowych i będą rozdane wzory wniosków o dopłaty, sposoby ich wypełniania -plakaty i ogłoszenia dostarczy AMiRR do wszystkich sołectw za pośrednictwem Urzędu Gminy.
Zakończenie szkoleń ustalono na połowę marca. Ustalono termin 12 marca na spotkanie z sołtysami w celu ustalenia harmonogramu następnego cyklu szkoleń na temat programów rolno środowiskowych
i rent strukturalnych.

Luty – Komisja zapoznała się z programem ochrony środowiska dla Gminy Kroczyce na lata 2004-2011, który powstał z inicjatywy Starostwa Powiatowego w Zawierciu. Komisja pozytywnie zaopiniowała program lecz postuluje aby przy opracowaniu planu przestrzennego zagospodarowania gminy korzystać z niego w celu zachowania spójności obydwu dokumentów.
Przedyskutowano również problem kolczykowania bydła i tatuowania trzody chlewnej, który w 2004 roku spada na hodowcę.
Wniosek – sołtysi mają być poinformowani w których miejscowościach są w/w narzędzia i dokumenty.

Marzec – odbyło się spotkanie sołtysów na temat szkoleń Krajowego Programu Rolnośrodowiskowego i ustalono harmonogram.
Przyjęto również sprawozdanie ze szkoleń dotyczących wniosków obszarowych, które charakteryzowało się wysoką frekwencją – udział wzięło 575 osób. Ustalono dyżury w Urzędzie Gminy pełnione przez przedstawiciela RC DRRiOW P. Beatę Fąfera w celu pomocy przy wypisywairiu wniosków o nadanie numeru identyfikacyjnego gospodarstwa.
Dodatkowo w marcu odbyła się dyskusja nad programem ochrony środowiska dla Gminy Kroczyce.
Wniosek – postanowiono dodać, do projektu programu budowę na terenie gminy elektrowni wodnej i wiatrowej dla potrzeb zasilania oczyszczalni ścieków w Siamoszycach i Kroczycach.
Zaopiniowano również budżet gminy na 2004r. w którym planowane są następujące założenia:
– sporządzenie projektu dokumentacji na budowę oczyszczalni ścieków,
– rozpoczęcie budowy hali gimnastycznej przy Gimnazjum w Kroczycach,
– dokończenie remontu Szkoły Podstawowej w Pradłach,
– remont Szkoły Podstawowej wKroczycach,
– budowa ścieżki rowerowej Kroczyce – Podlesice,
– budowa trzech dróg dojazdowych do pól „Lgotka–Jeziórki, Pradła-Bugaj, Gołuchowice-Wrzoski.

Kwiecień – w uzgodnieniu z dyrekcją RC DRR i GW postanowiono zastąpić szkolenia po wsiach na dyżury w Urzędzie Gminy dotyczące wypełniania wniosków, które będą odbywać się w sali Urzędu Gminy w godz. od 800-1500 do 15 czerwca 2004r.
Urząd Gminy zapewni możliwość bezpłatnego korzystania z ksero pozyskanie dodatkowego pracownika dla obsługi.
Komisja wystąpiła do Wójta Gminy o rozpatrzenie możliwości dopłacania mieszkańcom do kosztów utylizacji odpadów azbestowych.
Przyjęto sprawozdanie Wójta Gminy z wykonania budżetu za 2003r.

Maj – zagospodarowanie terenów wokół zbiornika Dzibice wspólnie z Komisją d/s Samorządu i Przestrzegania Prawa.
Wnioski:
– od dnia 10.06.2004r. wzmorzyć kontrolę przez Policję nad zalewem w Dzibicach,
– ustawić znaki zakazu postoju i zatrzymania na ul. Stawowej w Kostkowicach oraz do Dzibic na wysokości zalewów,
– ustawić znak zakazu wjazdu do lasu przed parkingiem w Podlesicach,
– ustawić znak zakazu wjazdu na koronę zalewu Dzibice, Przyłubsko.

Czerwiec – Komisja zapoznała się z oceną stanu urządzeń melioracyjnych na terenie gminy.
Główne zadanie to konserwacja Krztyni na odcinku Siamoszyce-Pradła-Bugaj o długości 5,6 km i wybudowanie nowego mostu na Zefirku.
Zaopiniowano pozytywnie Plan gospodarki odpadami na lata 2004-2011.

Lipiec – odbyto wizję lokalną w sprawie odprowadzenia wody z rowu opaskowego z posesji P. Janusza Jurczak – postanowiono zobowiązać właściciela do postępowania zgodnie z prawem wodnym.
Zapoznano się z informacją dotyczącą wapnowania na terenie gminy, badania wykazały, że potrzeby wapna dolomitowego są w wysokości 550 ha na kwotę 49.500 zł. przy czym udział rolników wyniesie 10%.
Dokonano podsumowania działalności za I półrocze.

Sierpień – odbyto spotkanie z kierownikiem KRUS w Myszkowie
i ustalono, że na najbliższej sesji odbędzie się szkolenie oraz konkurs dla sołtysów „Bezpieczna praca” Po spotkaniu z Beatą Fąfera z RC DRRiOW zdecydowano aby szczegółowy harmonogram szkoleń dot. programów pomocowych Unii Europejskiej, po pewnych uszczególnieniach z Wydz. Geodezji i ARiMR ustalić z sołtysami na spotkaniu roboczym.
Przyjęto informację Wójta Gminy z wykonania budżetu gminy za I półrocze 2004 r. – bez zastrzeżeń.

Wrzesień – dokonano oceny gospodarki wodociągowej i kanalizacji – i zasugerowano analizę kosztów awaryjności sprzętu ciągnika + beczki asenizacyjnej i w przypadku strat zlecić innym tańszym podmiotom wykonanie tego zadania do czasu planowanego zakupu nowego sprzętu.
Druga sugestia dotyczy przeanalizowania możliwości wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych np. energia wodna lub wiatrowa.

Październik – Komisja z zadowoleniem przyjęła informację o wynikach wykonanego wapnowania wynoszącą 1.217 ton wapna dolomitowego, dofinansowanego w 90% przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska. Przyjęto informację dot. przekazania gminie terenów przy zbiorniku Dzibice, wstrzymaną do czasu zatwierdzenia planu przestrzennego zagospodarowania Gminy.
Przyjęto również z zadowoleniem informację, która powodowała straty 120 m3 wody na dobę, przekazaną przez KZB.
Wystąpiono do Komendy Powiatowej Straży Pożarnej o możliwość likwidacji niepotrzebnych zbiorników p.poż.

Listopad – Zapoznano się z projektem budżetu gminy na 2005 r.
– przyjęto bez zastrzeżeń zwracając szczególną uwagę na gospodarkę mienia komunalnego i prognozę spłat zadłużenia.
– zapoznano się z propozycją nowych taryf opłat za pobór wody i odprowadzanie ścieków – poza merytorycznymi określeniami jak alokacja kosztów nie wnosi się zastrzeżeń.

Grudzień
– Przewodniczący przedstawił sprawozdanie z działalności za II półrocze, które zatwierdzono,
– Opracowano plan pracy na 2005 rok w załączeniu.
– Komisja zapoznała się z odpowiedzią Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zawierciu dotyczącej likwidacji zbiorników p.poż. i zobowiązała przewodniczącego do dalszego działania wspólnie z Wójtem Gminy.

Przewodniczący
Komisji Mienia Komunalnego; Rolnictwa
i Ochrony Środowiska Naturalnego
Zdzisław Granat





Informacje

Rejestr zmian

2005-01-21

Edycja artykułu - Zbigniew Welon

2005-01-21

Dodanie artykułu - Zbigniew Welon

Filtrowanie bieżącej kategorii

Archiwum:

Redaktorzy odpowiedzialni za ten dział:

Oficjalna strona www

 

Urząd Gminy Kroczyce
ul. Batal. Chłopskich 29
42-425 Kroczyce


tel. 34/ 3152150 do 5
fax 34/ 3152150 do 5
e-mail kroczyce@kroczyce.pl

 

 

Elektroniczna Skrzynka Podawcza
https://gwkroczyce.peup.pl/

EPUAP: /deo341w0ix/skrytkaesp

 

 

Aktualny nr konta bankowego
BS Szczekociny Filia Kroczyce
nr 96 8277 0002 0030 0000 4269 0001
 

 

 

 

 

Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej Strona Dziennika Ustaw Monitor Polski Oficjalna strona Biuletynu Informacji Publicznej

Szukaj w BIP

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Pokaż/ukryj informację o istniejących skrótach klawiszowych

Skróty klawiszowe: