Artykuł pochodzi ze strony: www.kroczyce.bip.jur.pl

Adres artykułu: www.kroczyce.bip.jur.pl/artykuly/6426

Ulga inwestycyjna w podatku rolnym

Podatnikom podatku rolnego przysługuje ulga inwestycyjna z tytułu wydatków poniesionych na:

 

  1. budowę lub modernizację budynków inwentarskich służących do chowu, hodowli i utrzymywania zwierząt gospodarskich oraz obiektów służących ochronie środowiska,
  2. zakup i zainstalowanie:

 

  1. deszczowni,
  2. urządzeń melioracyjnych i urządzeń zaopatrzenia gospodarstwa w wodę,
  3. urządzeń do wykorzystywania na cele produkcyjne naturalnych  źródeł energii (wiatru, biogazu, słońca, spadku wód).

Ulga inwestycyjna udzielana jest na wniosek podatnika złożony po zakończeniu inwestycji i stosuje się ją od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono wniosek.Ulga przyznawana jest decyzją i polega na odliczeniu od należnego podatku rolnego od gruntów położonych na terenie gminy, w której została dokonana inwestycja - w wysokości 25% udokumentowanych rachunkami nakładów inwestycyjnych. Ulga z tytułu tej samej inwestycji nie może być stosowana dłużej niż przez 15 lat. Kwota ulgi inwestycyjnej jest odliczana z urzędu w decyzji ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego. Podatnicy obowiązani do składania deklaracji na podatek rolny odliczają, określoną w decyzji w sprawie ulgi inwestycyjnej, kwotę przyznanej ulgi od należnego podatku rolnego. Podatnik traci prawo do odliczenia od podatku rolnego nie wykorzystanej kwoty ulgi inwestycyjnej w przypadku sprzedaży obiektów i urządzeń, od których przyznana została ta ulga, lub przeznaczenia ich na inne cele.

Kwota ulgi inwestycyjnej niewykorzystana przez podatnika przechodzi na jego następców, jeżeli gospodarstwo rolne zostało nabyte stosownie do przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników lub w drodze dziedziczenia.

Uwzględnienie wydatku inwestycyjnego w kwocie netto lub brutto zależy od tego czy podatnik podatku rolnego jest podatnikiem podatku VAT i ma prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Jeżeli podatnik podatku rolnego:

Ulga ta stanowi pomoc publiczną inną niż de minimis.

Miejsce załatwienia sprawy:

Urząd Miasta Kroczyce (ul. Batalionów Chłopskich 29, 42-425 Kroczyce).

Osoba odpowiedzialna za załatwienie sprawy:

Stanowisko do spraw wymiaru podatków.

Wymagane dokumenty:

  1. wniosek o przyznanie ulgi inwestycyjnej,
  2. zestawienie poniesionych wydatków inwestycyjnych wraz z rachunkami lub ichuwierzytelnionymi odpisami, stwierdzającymi wysokość tych wydatków,
  3. formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc,
  4. formularz do pomocy innej niż de minimis.

 

Opłaty:

Brak.

Termin i sposób załatwienia:

Wydanie decyzji, w terminie określonym w art. 139 Ordynacji podatkowej, tj. bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w ciągu miesiąca, a w sprawie szczególnie skomplikowanej – nie później niż w ciągu 2 miesięcy od dnia wszczęcia postępowania.

 

Sposób załatwienia sprawy:

Wydanie decyzji w sprawie.

 

Procedura odwoławcza:

Odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie za pośrednictwem Wójta Gminy Kroczyce. Odwołanie składa się w Urzędzie Gminy Kroczyce lub nadaje listem poleconym w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.

 

Podstawa prawna:

Załączniki

  1. Wniosek o przyznanie ulgi inwestycyjnej
  2. Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc
  3. Formularz do pomocy innej niż de minimis
  4. Zestawienie poniesionych wydatków inwestycyjnych