Artykuł pochodzi ze strony: www.kroczyce.bip.jur.pl

Adres artykułu: www.kroczyce.bip.jur.pl/artykuly/120

Uchwała:
Uchwała Nr 131/XIII/2004 Rady Gminy Kroczyce
, z dnia:
z dnia 22 czerwca 2004 roku

Uchwała numer:
Uchwała Nr 131/XIII/2004 Rady Gminy Kroczyce

Z dnia:
z dnia 22 czerwca 2004 roku

W sprawie:
w sprawie trybu postępowania o udzielenie dotacji podmiotom nie zaliczanym do sektora finansów publicznych i nie działających w celu osiągnięcia zysku na realizację zadań gminy na cele publiczne inne niż określone przepisami ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, sposobu jej rozliczenia oraz kontroli wykonywania zleconego zadania.

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt. 15, art. 40 ust. 1, art. 42, art. 51 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm), art. 118 ust. 2 pkt. 2 ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2003 r. Nr 15, poz. 148 z późn. zm) oraz art. 23 ust. 2 ustawy z dnia 24.04.2003 r. przepisy wprowadzające ustawę o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 874 z późn. zm.),

Rada Gminy Kroczyce


- u c h w a l a -


§ 1.

1. Prawo otrzymania dotacji z budżetu Gminy Kroczyce przysługuje podmiotom nie zaliczanym do sektora finansów publicznych i nie działającym w celu osiągnięcia zysku.
2. Dotacja może być udzielana wyłączenie na realizację celów publicznych związanych z wykonywaniem zadań gminy innych niż określone przepisami ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 874 z późn. zm.).

§ 2.

1. Dotacja może być udzielona po wyborze oferty podmiotu zamierzającego realizować wyodrębnione zadanie publiczne.
2. Podmiot wnioskujący o przyznanie dotacji na realizację wyodrębnionego zadania przedstawia ofertę Wójtowi Gminy w terminie do 10 września roku poprzedzającego rok budżetowy.
3. Podmiot wnioskujący o przyznanie dotacji ze środków publicznych powinien przedstawić ofertę gwarantującą wykonanie zadania w sposób oszczędny, efektywny i terminowy.
4. Podmiot wnioskujący przedkłada ofertę w Sekretariacie Urzędu Gminy.
5. Oferta powinna być kompletna, zawierać wszystkie wymagane informacje, podpisana zgodnie z przepisami o składaniu oświadczeń woli, obowiązującymi w danym podmiocie i zawierać dane o których mowa w § 3.
6. Wzór oferty stanowi załącznik do uchwały.
7. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia przez Wójta Gminy wniosku podmiotu ubiegającego się o dotację, Wójt Gminy umieszcza zadania w projekcie uchwały budżetowej po uprzednim zaopiniowaniu przez właściwą komisję Rady Gminy.
8. W terminie 2 tygodni od dnia uchwalenia projektu budżetu przez Radę Gminy, Wójt Gminy dokonuje wyboru kandydatów do zawarcia umów dotacji, spośród podmiotów którzy przedstawili najkorzystniejsze oferty.

§ 3.

1. Oferty podmiotów zainteresowanych powinny zawierać w szczególności:
1) pełną nazwę i adres,
2) szczegółowy zakres rzeczowy proponowanego do realizacji zadania wraz z podaniem terminu i sposobu realizacji,
3) kalkulację przewidywanych kosztów realizacji zadania,
4) udokumentowaną formę prawną,
5) numer NIP,
6) numer REGON,
7) aktualny wypis z rejestru (3 miesiące od momentu złożenia wniosku),
8) nazwę banku i numer rachunku bankowego,
9) dokument uprawniający do składania oświadczeń woli,
10) informację o posiadanych własnych środkach finansowych oraz uzyskanych z innych źródeł na realizację danego zadania,
11) informację o posiadanych zasobach rzeczowych i kadrowych wskazujących na możliwość wykonania zadania.
2. Do ofert powinien być dołączony statut lub inny dokument organizacyjny, z którego wynikają jego zadania statutowe.
3. Oferta powinna zawierać także aktualne zaświadczenie z Urzędu Skarbowego oraz ZUS o niezaleganiu podmiotu z zapłatą składek oraz obowiązkowych należności publicznoprawnych (3 miesiące od momentu złożenia wniosku).
4. Oferta powinna być podpisana przez osobę lub osoby uprawnione na podstawie aktualnych pełnomocnictw do składania oświadczeń woli w imieniu podmiotu.
5. Wójt Gminy może uzależnić rozpatrzenia oferty od złożenia w ustalonym terminie dodatkowych informacji i wyjaśnień lub dokumentów.
6. Nie złożenie wskazanych dokumentów lub nie złożenie wyjaśnień w terminie spowoduje wykluczenie podmiotu z postępowania o udzielenie dotacji.

§ 4.

1. Udzielenie dotacji z budżetu Gminy następuje na podstawie umowy.
2. Umowa powinna zawierać w szczególności:
1) dokładne oznaczenie stron umowy,
2) szczegółowy zakres rzeczowy realizowanego zadania,
3) określenie czasu jego realizacji,
4) określenie wysokości dotacji przyznanej podmiotowi oraz sposób i termin jej przekazywania,
5) zobowiązanie podmiotu do prowadzenia dokumentacji według wymagań określonych – zgodnie z ustawą z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. Nr 76, poz. 694 z 2002) w sposób umożliwiający ocenę wykonania zadania pod względem rzeczowym, finansowym oraz jakościowym,
6) zobowiązanie podmiotu do poddania się w każdym czasie bez wcześniejszego powiadomienia, kontroli prowadzonej przez gminę w zakresie objętym umową,
7) ustalenie trybu i terminów oraz formy rozliczeń między stronami umowy,
8) warunki wypowiedzenia umowy,
9) zobowiązanie podmiotu wykonującego zadania do stosowania przy wydatkowaniu środków określonych dotacją przepisów o zamówieniach publicznych,
10) szczegółowo określone zasady odpowiedzialności dotowanego podmiotu z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania zadania lub wykorzystania na cele inne niż określone w umowie, a w szczególności:
a) terminu zwrotu kwoty dotacji przeznaczonej na inne cele lub wykorzystywanej niezgodnie z przeznaczeniem,
b) wysokość oprocentowania kwoty dotacji, o której mowa pod lit. a,
c) terminu zwrotu kwoty dotacji w przypadku niewykonania lub częściowego niewykonania zleconego zadania.

§ 5.

1. Wójt Gminy za pośrednictwem samodzielnego stanowiska kontroli prowadzi kontrolę w zakresie wykonania umów oraz ocenę ich realizacji, uwzględniając kryteria efektywności, rzetelności, ciągłości, terminowości oraz jakości ich świadczenia zarówno w trakcie realizacji zadania jak i po jego zakończeniu.
2. Wyniki kontroli przedstawia się Wójtowi Gminy w terminie 30 dni po zakończeniu zadania.
3. Z przeprowadzonej kontroli sporządza się protokół.
4. Wykorzystanie dotacji niezgodnie z przeznaczeniem wyklucza prawo do ubiegania się o przyznanie dotacji przez kolejne trzy lata.
5. Dotacje udzielone z budżetu gminy niewykorzystane w całości lub wykorzystane niezgodnie z przeznaczeniem podlegają zwrotowi do budżetu gminy wraz z odsetkami w wysokości ustalonej jak dla zaległości podatkowych w terminie do 31 grudnia roku, w którym udzielono dotacji.
6. Odsetki o których mowa w ust. 5 nalicza się od dnia przekazania dotacji.

§ 6.

1. Po zakończeniu realizacji zadania podmiot otrzymujący dotację zobowiązany jest do złożenia informacji o realizacji zadania objętego dotacją w zakresie i terminie określonym w umowie.
2. Rozliczenie wykonania zadania i wykorzystania dotacji następuje w terminie określonym w umowie na podstawie pisemnego rozliczenia.
3. Rozliczenie, o którym mowa w ust. 2 powinno zawierać w szczególności:
1) pełną nazwę i adres podmiotu,
2) datę złożenia rozliczenia,
3) opis wykonania zadania (działań lub efektów),
4) informację o wydatkach poniesionych przy wykonaniu zadania,
5) zestawienie rachunków i faktur VAT zawierające:
a) numer dokumentu ksiegowego,
b) datę,
c) nazwę wydatku,
d) kwotę (w zł.)
4. Ponadto do rozliczenia powinny być załączone kserokopie rachunków lub faktur VAT z opisem lub z adnotacją, że wydatki zostały zrealizowane z dotacji gminy, oraz zgodnie z przepisami ustawy prawo zamówień publicznych.

§ 7.

Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy.

§ 8.

Traci moc uchwała nr 87/XI/2000 Rady Gminy w Kroczycach z dnia 31 marca 2000 r. w sprawie określenia zasad i trybu postępowania o udzielaniu dotacji celowych z budżeu gminy dla jedostek nie zaliczanych do sektora finansów publicznych.

§ 9.

Uchwała wchodzi życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.